Program / info

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

GRUDZIEŃ 2021

 
 


5.12.2021 
Mikołajki w Zamku Sieleckim – warsztaty artystyczne dla dzieci.

Ozdoby świąteczne w różnych technikach plastycznych:
15.00 -I grupa
16.00 – II grupa
17.00 – III grupa
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy pod. nr tel. 32 266 38 42. Ilość miejsc ograniczona. Zapewniamy dezynfekcję stanowisk po każdej grupie.
 

9.12.2021  godz. 17.00
„Czas świętowania w różnych wyznaniach i kulturach”
spotkanie z zaproszonymi gośćmi:
 ks dr Adam Palion – duchowny katolicki, doktor teologii w zakresie teologii ekumenicznej, prezes Akademii Ekumenicznej w Katowicach.
ks. dr Adam Malina – duchowny luterański, dr nauk teologicznych, od 1997 proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach. Od 2012 r prezes XIV Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Włodzimierz Kac - Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach
Immam dr Abdul Jabbar Koubaisy - Dyrektor Centrum Dialogu i Kultury „Doha” w Katowicach, Dyrektor Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie
 
Historycznie Sosnowiec był miastem wielokulturowym. Obok siebie żyli katolicy, prawosławni, żydzi i przedstawiciele innych wyznań. We współczesnym świecie również mamy do czynienia z różnorodnością oraz wielokulturowością, której nie zawsze rozumiemy. Dlatego warto podejmować dialog, by dzielić się tym, co dla każdego z nas jest ważne, pokazać, jak żyjemy i pozwolić drugiemu opowiedzieć, jaka jest jego historia i duchowość, oswoić to, co nieznane Jakie święta obchodzą wyznawcy judaizmu, islamu i chrześcijaństwa? Zapraszamy na spotkanie z gośćmi, którzy chętnie podzielą się opowieściami o własnej kulturze i najważniejszych świętach.
Koordynatorzy projektu: Monika Pawlas-Polańska SCS-ZS, ks dr Adam Palion Akademia Ekumeniczna w Katowicach
 
 
Wstęp wolny
Udział w wydarzeniu po rejestracji pod adresem rezerwacje@zameksielecki.pl i otrzymaniu potwierdzenia. Bezpłatne wejściówki można również odebrać w siedzibie Organizatora i CIM w Sosnowcu. Ilość miejsc ograniczona.

 


 
 

„Abstrakt”. Robert Motelski
Wystawa malarstwa
19.11 – 09.01.2022

Robert Motelski. Urodzony w 1977 r. w Warszawie. W 1997 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych Warszawie. W 2002 r. ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, pod kierunkiem profesor Barbary Szubińskiej.
Wcześniej studiował w pracowniach profesorów Antoniego Fałata, Andrzeja Sadowskiego i Ewy Pełki. Brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2004 r. otrzymał Stypendium Funduszu Promocji Twórczości z Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2008 roku otrzymał stypendium ,,Młoda Polska” z Narodowego Centrum Kultury. Jego prace znajdują się w wielu instytucjonalnych i prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Zainteresowania artystyczne skupiają się na studiowaniu pejzażu i na nowatorskim sposobie jego prezentacji.


 


 

 

 

Reicherowie z Sosnowca
Dzieje rodziny kupiecko-przemysłowej
10.09 – 23.12.2021


Kuratorka Anna Urgacz-Szczęsna
Autorka aranżacji Ada Pionka

Wystawa prezentuje losy rodziny Reicherów, przedstawicieli burżuazji kupiecko-przemysłowej, która ukształtowała się w końcu XIX wieku w przemysłowym Sosnowcu, a właściwie kształtowała się wraz z tym młodym miastem, wpływając niejednokrotnie na jego kształt i charakter. Sosnowiec, mimo że zagwarantował rodzinie awans społeczny i finansowy, był jednak tylko gniazdem, z którego w szeroki świat „wyfrunęło” liczne potomstwo Henryka i Eleonory Reicherów. W szerokim świecie zaś, kolejni potomkowie rozwijali swoje skrzydła. Nie brak wśród nich postaci wybitnych, które zapisały się na kartach historii nie tylko poszczególnych miast, w których żyły i pracowały, ale także na kartach historii Polski.



14.12 godz. 17.00
WYKŁAD

Nowy Świat Anieli Urbanowicz - opowieść o życiu patronki sosnowieckiej ulicy.
Prowadzenie Dorota Woyke-Polec
Wstęp wolny

 

ODKRYCIA ARCHEOLOGICZNE W ZAMKU SIELECKIM
Zapraszamy na wystawę prezentującą wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie Zamku Sieleckiego. Prócz plansz przedstawiających odkrywki archeologiczne, udostępniony jest również krótki film przygotowany specjalnie na tę ekspozycję. Dzięki zastosowaniu przeszklonej podłogi w sali wystawowej, zwiedzający mogą zobaczyć odkopane pozostałości dawnej baszty, a także zachowany fragment kamiennej ubikacji.

 

7.12.2021 godz. 17.00
WYKŁAD: „
Rosyjska filozofia egzystencji: Lew Szestow”.
Prowadzenie Adriana Zimnowoda
Wstęp wolny.

21.12.2021 godz. 17.00
WYKŁAD: „
Rosyjska filozofia egzystencji: Nikołaj Bierdiajew”.
Prowadzenie Adriana Zimnowoda
historyczka filozofii.
Wstęp wolny.


 


Zamkowy kurs pisania ikon
1.12.2021 godz. 17.00
15.12.2021 godz. 17.00

Warsztaty skierowane są do osób pragnących poznać ikonę od strony teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat  przygotowania deski pod ikonę, technikę złocenia oraz tradycyjny sposób pisania ikon metodą tempery jajowej.
Prowadzenie Monika Pawlas-Polańska

Grupa Sielecka
Pracownia malarstwa dla dorosłych
8.12.2021 godz. 17.00
22.12.2021 godz. 17.00

Prowadzenie Monika Pawlas-Polańska

Weekendowa Akademia Rodzinna
19.12.2021 godz. 16.00

Warsztaty artystyczne dla dzieci i rodziców.
Koszt warsztatów 20 zł / dziecko.
Prowadzenie Ada Pionka

Sztukowanie
Warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 7-10 lat.
Zajęcia odbywają się każdy czwartek
od godz. 16.00 do 17.30
Zapisy pod numerem tel. 032 266 38 42.
Koszt warsztatów: 100 zł / 1 osoba / 1 miesiąc.
Ilość miejsc ograniczona.
Prowadzenie Ewa Kozera

 



Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies