
MARZEC 2023
WYKŁADY
7.03.2023 Techniki rzeźbiarskie: od Polikleta do współczesnej chińskiej rzeźby w jadeicieMałgorzata Malinowska-Klimek, historyczka sztuki. Wstęp wolny
21.03.2023 Aleksandra ze Szczerbińskich Piłsudska – sufrażystka, rewolucjonistka, żona Marszałka. Patronka roku 2023.
Monika Kempara, historyk. Wstęp wolny
Prezentacja twórczości dwóch artystów pod wspólnym tytułem „Rzecz[o]świadomości”:
UWE SCHLOEN „Badania w obszarach wiejskich”
SEBASTIAN WYWIÓRSKI „Czas teraźniejszy ciągły”
Wernisaż wystawy wraz z oprowadzaniem autorskim: 17 marca, godz. 18.00
17 marca – 30 kwietnia 2023 roku
Kuratorka wystawy: Adriana Zimnowoda
Wystawa „Rzecz[o]świadomości” jest prezentacją twórczości dwóch artystów – Sebastiana Wywiórskiego (Polska) oraz Uwego Schloena (Niemcy). Artystów, pracujących w różnych mediach i eksponujących swoje prace pod różnymi tytułami, łączy pokrewna percepcja świata i obecnego w nim człowieka. Tytuł jaki nadałam wystawie jest ważną grą słów wyjaśniającą światopogląd artystów. Sugeruje, że obecne w świecie rzeczy, to nie neutralne przedmioty i figury, które można dowolnie (i bez konsekwencji) „używać”. Wskazuje także, że u podstaw procesu twórczego artystów spoczywa zaangażowana praca świadomości. Artyści pytają o istotę i konsekwencje ruchu (jako świadomości, jako zmiany miejsca położenia oraz jako ruchu w obrębie przedmiotu – dzieła) oraz o tożsamość rzeczy i jej relację z człowiekiem. Są uczestnikami żywej dyskusji na temat destrukcji, którą propaguje ciągle obecny antropocentryzm i jego szkodliwa potrzeba hierarchizowania bytów. W tej dyskusji, Wywiórski i Schloen, zajmują pozycję adwokatów, tych (pozornie) niemych bytów. Artyści rozumieją bowiem opór rzeczy przed ich „używaniem”, awersję wobec wikłania w niepasujące im kompozycje i konteksty. Rzeczy, jak zobaczymy na wystawie, nie pretendują do pełnienia funkcji wyłącznie estetycznej (choć, gdy zechcą, to mogą). Rzeczy na wystawie „Rzecz[o]świadomości” są przekorne, oporne i obrażone. Czasem milczące, czasem agresywne.
Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu zagłady.
Otwarcie wystawy: 13 stycznia godz. 17.00
Koordynatorką projektu jest Monika Kempara.
Wystawa potrwa do 26 marca 2023 r.
Wystawa „Byli sąsiadami” poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu: Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym?
Historia wystawy „Byli sąsiadami”
W związku z 20. rocznicą powstania United States Holocaust Memorial Museum w 2013 powstała specjalna wystawa „Some Were Neighbors” („Byli sąsiadami”), która trwała do 2017 roku.
Po zamknięciu oryginalnej wystawy w Waszyngtonie, powstała jej skrócona, łatwa do eksponowania wersja mobilna, przeznaczona do użytku międzynarodowego. Edukatorzy z Europy i innych części świata wskazywali bowiem, że wystawa będzie pomocna w nauczaniu o tym, że jednostki mają możliwość decydowania. Analizując wybory, jakich dokonywali zwykli ludzie w przeszłości, uczniowie mogą zastanowić się nad swoimi rolami i obowiązkami w dzisiejszych czasach.
Mobilna wersja wystawy została przetłumaczona na 10 języków i była dotychczas prezentowana w 21 krajach. W Niemczech można ją oglądać od 2019 roku, a w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych prezentowana była z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w 2020. W Polsce po raz pierwszy wystawę „Byli sąsiadami” otwarto w styczniu 2022 roku w Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. Dotychczas oglądać ją można było także w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Sosnowcu.
O United States Holocaust Memorial Museum
Niezależna, federalna instytucja edukacyjna jest amerykańskim narodowym miejscem pamięci o ofiarach Holokaustu. Jej celem jest zapewnienie trwałości pamięci o Holokauście, jego zrozumienie i podkreślenie jego znaczenia. Poprzez siłę historii Zagłady, Muzeum wzywa przywódców i zwykłych ludzi na całym świecie do krytycznego myślenia o swojej roli w społeczeństwie, do przeciwstawiania się antysemityzmowi i innym formom nienawiści, zapobiegania ludobójstwu i wspierania ludzkiej godności.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie ushmm.org.
Opowieść. Biblia w grafice Marca Chagalla
Wernisaż 31 marca 2023 r. (piątek) godz. 18.00.
Wystawa trwa do 23 kwietnia 2023.
kuratorka Małgorzata Malinowska-Klimek
Prace pochodzą ze zbiorów Epicentrum Art Gallery
23 kwietnia o godz. 16.00 oprowadzanie kuratorskie.
Na wernisaż i oprowadzanie wstęp wolny.
Grupa Sielecka
Pracownia malarstwa dla dorosłych
2.03.2023 godz. 17.00
9.03.2023 godz. 17.00
23.03.2023 godz. 17.00
Prowadzenie: Monika Pawlas-Polańska.
Weekendowa Akademia Rodzinna
Warsztaty artystyczne dla dzieci z rodzicami.
12.03.2022 godz. 16.00
Koszt warsztatów 30 zł / dziecko.
Prowadzenie: AdaPionka.
Lekcje rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży
Warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 10-18 lat.
Poniedziałki godz. od 16.00 do 17.30
Prowadzenie: Ada Pionka.
Informacja o warsztatach i zapisy
pod nr tel. 32 266 38 42