SUBIEKTYWNY MODEL CZASU. TRZY PERSPEKTYWY
Sławomir Brzoska. Ewa Zawadzka. Tomasz ZawadzkiWernisaż wystawy: 22.11. 2024, g. 18 00 (wstęp wolny)
Wystawa trwa: 23.11 – 28.12.2024 r.
Opieka kuratorska: dr Adriana Zimnowoda
Wystawa SUBIEKTYWNY MODEL CZASU. TRZY PERSPEKTYWY jest wystawą tematyczną skupioną wokół zagadnienia czasu, jednak nie w rozumieniu subiektywnych odczuć związanych z jego upływem (badanych przez psychologię humanistyczną, egzystencjalną czy poznawczą) lecz ujętego z perspektywy namysłu filozoficznego, nieobiektywnych wyobrażeń o jego „tożsamości”. Propozycja zobrazowania subiektywnego intuicyjnego myślenia o modelu czasu (bo tylko taki wydaje się możliwy), została skierowana do trzech dojrzałych artystycznie twórców sztuki polskiej. Dorobek artystyczny każdego z zaproszonych do udziału w projekcie artystów tj. prof. Sławomira Brzoski, prof. Ewy Zawadzkiej oraz prof. Tomasza Zawadzkiego, zaświadcza o umiejętnościach niezbędnych dla podjęcia zawartego w tytule filozoficznego problemu. Mam tu na myśli: zdolność syntetyzowania tematu, analityczną skrupulatność oraz potrzebę intelektualnego namysłu nad rzeczywistością. Wystawa, choć ujęta wspólnym mianownikiem tytułu, stanowi trzy indywidualne artystyczne mikroświaty.
Projekt zostanie sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU
Sławomir Brzoska
Urodzony 1967 r. w Szopienicach (Górny Śląsk). Studiował w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie (1991–1995); dyplom z rzeźby zrealizował w pracowni prof. Jerzego Fobera. Jest kierownikiem 4. Pracowni Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, z którym jest związany od 1997 roku, oraz Pracowni Działań Przestrzennych w Katedrze Intermediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (od 2012). Od 2011 roku profesor zwyczajny. Zajmuje się rzeźbą, sztuką instalacji, wideo, landartem oraz performansem.
-------------------------------------
Ewa Zawadzka
Ukończyła Wydział Grafiki filii krakowskiej ASP w Katowicach. Pracowała jako profesor nadzwyczajny na Wydziale Intermediów i Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zdobyła mocną pozycję w dziedzinie grafiki oraz rysunku biorąc udział w znaczących światowych wystawach. Była członkiem rady programowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, kuratorem Triennale Grafiki Polskiej oraz polskim kuratorem na Biennale Grafiki w Ljublanie i Miscolcu. Od 2002 roku w jej twórczości dominuje malarstwo, w którym kontynuuje zainteresowanie tematem rozwiązań strukturalnych oraz pracy światła.
-------------------------
Tomasz Zawadzki
Urodzony w 1956 r. W latach 1976-1981 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego oraz z malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni prof. Mieczysława Zdanowicza. Od blisko czterdziestu lat związany jest z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Mieszka i pracuje w Lublinie i Warszawie. Artysta wizualny. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią. Swoje zainteresowania koncentruje na analizie języka malarskiego. Tworzy cykle prac będące swego rodzaju zapisem kolejnych etapów doświadczeń w procesie konstruowania malarskiego znaku.