Galeria Extravagance

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

WOBEC PIĘKNA.

Wystawa artystów wykładowców Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.


Kuratorki: Małgorzata Malinowska-Klimek, z ramienia ASP we Wrocławiu Anna Bujak
 
6 października 2023 (piątek) godz. 18.00 wernisaż wystawy

29 października 2023 (niedziela) godz. 17.00 oprowadzanie kuratorskie

24 listopada 2023 (piątek) godz. 17.00 wykład historyka sztuki dr. Tomasza Mikołajczaka pt. „Piękno pośród ruin. Rzeźba w powojennej Polsce” oraz promocja katalogu wystawy

 
Piękno frapowało artystów przynajmniej od starożytności. Rozmyślali nad jego definicją, starali się je uchwycić w tworzonych przez siebie dziełach sztuki. Pozycja sztuki oraz Piękna przez wieki wydawała się nienaruszona. Aż do pamiętnego roku 1909, kiedy to grupa młodych ludzi ogłosiła całkowity zwrot. Pod ciosem „Manifestu Futuryzmu” miały upaść autorytety: muzea, biblioteki i akademie –  cała dotychczasowa kultura! Za nim posypały się kolejne manifesty różnych nurtów awangardowych, których punktem wspólnym było przede wszystkim odejście od tradycji: dotychczasowego rozumienia Piękna i dotychczas uprawianej sztuki.
Pomimo, że w XX wieku zrzucono z piedestału wszelkie autorytety, muzea i galerie nadal istnieją, podobnie akademie sztuk pięknych. Na gruzach dawnych awangard, z poczuciem kontynuacji ich tradycji (sic!) lub w opozycji do nich, artyści pierwszych dziesięcioleci XXI wieku poszukują własnej drogi twórczej. Jak odnoszą się do problemu Piękna? Jak go obecnie rozumieją? Czy jest dla nich partykularyzmem rodem z XIX wieku, czy rzeczywistością? Wyzwaniem? Prowokacją, czy może przestrzenią otwartego dialogu z odbiorcą?
Prezentowaną wystawę Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki zorganizowało we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na eskpozycji znajdą się dzieła prawie trzydziestu artystów -reprezentantów różnych pokoleń, członków niezwykle kreatywnego środowiska wrocławskiego. Ich prace prezentują odmienne nurty awangardy; są indywidualnymi głosami włączającymi się w  ponadnarodowy strumień artystycznych poszukiwań ideowych i formalnych.
Małgorzata Malinowska-Klimek

W wystawie udział biorą:
Maciej Albrzykowski
Jerzy Boroń
Anna Bujak
Hubert Bujak
Paweł Czekański
Mateusz Dworski
Karolina Freino
Roland Sylwester Grabkowski
Magda Grzybowska
Janusz Jasiński
Grażyna Jaskierska-Albrzykowska
Małgorzata Kazimierczak
Radosław Keler
Feliks Kociankowski
Mariusz Kosiba
Andrzej Kosowski
Elżbieta Leszczyńska-Szlachcic
Wojciech Małek
Christos Mandzios
Antoni Mehl
Marcin Michalak
Borys Michałowski
Grzegorz Niemyjski
Leon Podsiadły
Marek Ruszkiewicz
Marek Sienkiewicz
Łucja Skomorowska-Wilimowska
Michał Staszczak
Karolina Szymanowska
Tomasz Tomaszewski
Michał Wasiak
Maria Wrońska
Aleksander Marek Zyśko

 
Wystawa została objęta honorowym patronatem Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi Metropolia Kultury, organizowanego w ramach starań Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Ekspozycja trwa do 26 listopada 2023 roku.

 


Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies