Galeria Extravagance

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

ANNA BUJAK ŚWIAT BLASKU


Anna Bujak
Świat blasku

Wystawa trwa od 9 lipca do 30 października 2022 roku.
21 października 2022 godz. 18.00 – finisaż połączony z oprowadzaniem autorskim
kuratorka Małgorzata Malinowska-Klimek
 
Tytuł wystawy został zapożyczony z książki Margaret Cavendish (Le Monde Glorieux, 1666) będącej jedną z pierwszych utopii feministycznych przedstawiających „nie-miejsce doskonałe”. Utopia w założeniu to miejsce bez rzeczywistej przestrzeni, gdzie wszystko jest dobre (i nierealne). Sukcesywnie „odgrywana” utopia posiada jednak tendencję do układania się w reprezentację coraz mniej pożądanych treści, ujawniając drugie niepokojące, sprzeczne z zamierzeniami „doskonałego świata” oblicze.
 
Na wystawę składają się obiekty, które dla autorki miały szczególne znaczenie. W zamierzeniu miały oswajać lęk, uspokajać prostotą formy, i przez swój zmysłowy charakter  stać się obiektami wizualnej przyjemności. Zestawione ze sobą, stały się źródłem nowych światów, osobnych opowieści, zbudowały obraz niekompatybilny, dynamicznie przekształcający się, rozmyty ideowo i bardzo intensywny w przekazie.
 
„Podobnie jak Margaret Cavendish sugeruję, że jestem właścicielką swojej utopii, projektuję przestrzeń, w której czuję się wzmocniona, a ci, którym się to nie podoba, mogą stworzyć dla siebie idealny świat na własnych warunkach.”
Fetysz 2021


Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies