Galeria Extravagance

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

WYSTAWA 30 LAT GALERII EXRAVAGANCE

Wystawa „30 lat Galerii Extravagance”
Uczestnicy: Zbigniew Bajek, Jagoda Barczyńska, Zbigniew Blukacz, Anna Bujak, Małgorzata Dajewska, Andrzej Dudek-Dürer, Krzysztof Gołuch, Ena Kielska, Piotr Kossakowski, Krzysztof Kula, Małgorzata Malinowska-Klimek, Michał Minor, Patrycja Pawęzowska, Jolanta Skorus, Agata Smalcerz, Paweł Szeibel, Ireneusz Walczak, Tomasz Zawadzki, Joanna Zdzienicka, Adriana Zimnowoda
kuratorki: Małgorzata Malinowska-Klimek, Adriana Zimnowoda
 
 
W świecie sztuki artysta niejednokrotnie traktuje dzieło jak swego rodzaju narzędzie ekspresji. Za jego pomocą wyraża swoje emocje i przemyślenia, rozlicza się z traumami, testuje teorie artystyczne. W ten sposób za każdym razem na nowo siebie określa, konfrontuje ze światem, wchodzi w dialog z różnymi poziomami swojej osobowości.
Dzieło jest także medium, za pomocą którego twórca kontaktuje się z odbiorcą. Wykorzystywany język –  pozawerbalny, sensualny i osobisty – bywa niezwykle pomocny, ponieważ trafia do odbiorcy poprzez różnorakie sposoby percepcji. Jednakże z tych samych powodów może być także enigmatyczny, a nawet zbyt hermetyczny dla konkretnego odbiorcy. Twórcy zaś nie chcą mówić wprost, aby nie spłaszczać przekazu i nie banalizować formy. W ten sposób dzieło staje się polem gry pomiędzy artystą a odbiorcą.
Galeria Extravagance ma przywilej uczestniczyć w tym zjawisku od trzydziestu lat: tworząc wystawy sztuki współczesnej pozwala artystom i odbiorcom na ich mentalne spotkanie. Z okazji jubileuszu zapragnęliśmy na chwilę zmienić konwencję i dać możliwość wypowiedzenia się wprost  artystom, kuratorom i dyrektorom instytucji kultury. Nie mogąc zaprosić setek osób związanych przez te lata z Galerią wybraliśmy ich skromną reprezentację. W nagranych wywiadach filmowych mówią oni o swoich wspomnieniach związanych z Galerią Extravagance, ale również o inspiracjach, emocjach i oczekiwaniach wobec nowoczesnej galerii sztuki.
 
W związku z dużym zainteresowaniem odwiedzających, wystawa zostaje przedłużona do 20 listopada 2022 r.
 

Partnerem wystawy jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. 

Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies