Galeria Extravagance

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

Maciej Stobierski

Maciej Stobierski
TCHNIENIA. OBLICZA KOŚCIOŁA ŚW. JANA CHRZCICIELA W SIEWIERZU

Wernisaż wystawy
19 stycznia 2018 (piątek) godz. 18.00

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie oprowadzanie autorskie.

kurator Małgorzata Malinowska-Klimek

Wystawa potrwa do 18.02.2018

„Nasz kościółek to tylko proste kamienne mury, nic w nim nie ma, może tylko duchy z cmentarza” − oznajmił ksiądz proboszcz, wręczając nam klucze do romańskiej świątyni, usadowionej na wzgórzu nad Czarną Przemszą w Siewierzu.
To było jak zaproszenie, początek fascynującej przygody. Wszystko, co poprzez fotografię próbuję odkryć, zarejestrować i pokazać, spotkało się w tym miejscu.
Wiele tygodni obserwacji, czekania na odpowiednie światło, rozmów z historykami, przeglądania archiwów i książek, poznawania miejsc związanych historycznie z kościołem zaowocowało prezentowanym cyklem.
Misterium światła, trwanie kamienia, zanikające polichromie, surowa architektura, krajobraz, msze i wierni. Poszukiwanie kontekstu z otoczeniem i historią, styk przeszłości z teraźniejszością. To wszystko jest jak TCHNIENIE – boska energia, ożywiający powiew. Zaklęte w kamieniu, pochwycone w świetle, kiełkujące w krajobrazie.

Maciej Stobierski
Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies