Galeria Extravagance

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

I OGÓLNOPOLSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY „PORTRET ARTYSTY”

13.06.2014 (piątek) godz. 18.00

Wernisaż wystawy - pokłosia I Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „PORTRET ARTYSTY”, zorganizowanego przez Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki i Portal Internetowy www.luslawice.pl pod honorowym patronatem prof. Krzysztofa Pendereckiego.

Jak szczególnym rodzajem zdjęcia jest portret wie każdy, kto próbował zmierzyć się z tym tematem. To skomplikowane połączenie techniki fotograficznej z umiejętnością uchwycenia tego, co dla danego modela charakterystyczne, jednostkowe, odróżniające go od wszystkich innych osób.  Ważna jest zarówno koncepcja, dobór środków, jakimi chcemy oddać charakter danego człowieka, ważne jest ustawienie, dobranie oświetlenia, kadru, ale także – praca z modelem, czyli ta nieuchwytna atmosfera, towarzysząca robieniu portretu. To właśnie ona często decyduje o otwarciu się modela, lub przeciwnie: o przybieraniu przez niego pozy, nakładaniu maski, czyli – o ostatecznej wymowie zdjęcia.

Mimo tak wysoko postawionej poprzeczki wielu fotografików zajmuje się tworzeniem portretów, ponieważ siła przekazu tego tematu jest ogromna. Portret nie pozostawia odbiorcy obojętnym. Przykuwa naszą uwagę, zaciekawia, porusza, daje do myślenia. W portrecie innego człowieka dostrzegamy kolejne oblicze naszej ludzkiej egzystencji.

Nie było więc zaskoczeniem, że na ogłoszony przez SCS-ZS oraz Portal Internetowy www.luslawice.pl konkurs pt. „Portret artysty” nadesłano kilkaset zdjęć: ciekawych, oryginalnych, często o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Po drugim etapie konkursu jury pod przewodnictwem Andrzeja Zygmuntowicza przyznało Grand Prix konkursu oraz trzy równorzędne Nagrody. Na wystawie będzie można oglądać nagrodzone zdjęcia oraz wszystkie prace, zakwalifikowane do drugiego etapu.

Wernisaż połączony z uroczystym wręczeniem nagród.

Wystawa trwa do 24 sierpnia 2014 r.

Na wernisaż wstęp wolny.
GRAND PRIX
Mikołaj Mikołajczyk, Jest temat - Andrzej Mleczko, grafik, rysownik

NAGRODA
Luka Łukasiak, Szymon – Szymon Bojko ur. w 1917 roku z cyklu Wonderfull life

NAGRODA
Mateusz Kostka
, Jan Oberbek – wirtuoz gitary

NAGRODA
Grzegorz Rogiński
, Wojciech Kilar – kompoząytor

Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies