Galeria Extravagance

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
wystawa trwa
15.02.2013 _ 17.03.2013
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

_Ryszard Grzyb_portrety i parawany_

Galeria Extravagance zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Ryszarda Grzyba, na której zaprezentowane zostaną najnowsze prace artysty zawarte w dwóch cyklach malarskich:
Portrety i Parawany. Równocześnie podczas wernisażu  wystawy odbędzie się akcja artystyczna z udziałem artysty pt. Park młodych.

Wernisaż wystawy: 15 lutego 2013 roku, godz. 18.00.
Wystawa trwać będzie do 17 marca 2013 roku.

kurator wystawy: Adriana Zimnowoda

PARK MŁODYCH:
Tytuł ten wyłania się z przeszłości. Przy Kopalni Węgla Kamiennego Niwka-Modrzejów był Dom Kultury, w którym było kino Lutnia. Obok był park. Ten park nazwano Parkiem Młodych. W tym parku spotykała się młodzież by pić wino patykiem pisane. Pić wino i dyskutować o życiu, nadziei i miłości.
M
inęło kilkadziesiąt lat i w mojej pamięci pozostała ta dziwna nazwa. Oprócz nazwy fascynował mnie element wizualny nieodłącznie związany z tym miejscem. Wejście do parku wieńczyła figura kota wyciętego z blachy oraz napis. Dlaczego kot? Zadawałem sobie wielokrotnie to pytanie. W gruncie rzeczy nie po to aby odpowiedzieć na nie lecz aby je zadawać. Kilka lat temu namalowałem obraz, który nawiązywał do tych wspomnień: Park Młodych przy Kopalni Węgla Kamiennego Niwka-Modrzejów (150 x 200 cm, 2004, akryl na płótnie). Na obrazie oprócz motywu z wejścia do parku pojawiają się napisy. Niektóre z nich zasiliły zbiór Zdań Napowietrznych. Zanim powstał obraz zaprojektowałem w Photoshopie pełniejszą jego wersję, bogatszą o użyte w nim napisy. Malarstwo rządzi się swoimi prawami i dlatego w obrazie występuje tylko część tych napisów. W wydarzeniu Park Młodych używam pełnego zestawu napisów z pierwotnej koncepcji. Akcji artystycznej Park Młodych towarzyszy piosenka Spójrz prosto w oczy chwili w wykonaniu Kory. Piosenka powstała na bazie Zdań Napowietrznych, niektóre z nich pojawiają się w wydarzeniu Park Młodych.” (Ryszard Grzyb)



RYSZARD GRZYB
Ryszard Grzyb urodził się w 1956 roku w Sosnowcu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego (1976–1979) oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1979–1981). Dyplom uzyskał w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. W latach 1982 – 1992 był członkiem Gruppy, z którą wystawiał i uczestniczył w jej akcjach. Był też współzałożycielem i wydawcą pisma Gruppy – „Oj dobrze już”. Od połowy lat osiemdziesiątych odbył kilka podróży artystycznych: w maju i czerwcu 1986 razem z Ryszardem Woźniakiem przebywał na stypendium w Berlinie Zachodnim, w latach 1990 – 1991 w Kolonii na zaproszenie Rafała Jablonki, w 1995 ponownie w Niemczech na stypendium w Lamspringe, a w 1996 w Saignon na zaproszenie Kamili Regent i Pierre’a Jaccauda. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Galerii Zachęta, w Muzeach Okręgowych w Katowicach, Bytomiu, Toruniu, Bydgoszczy, Olsztynie oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Równolegle do malarstwa uprawia twórczość poetycką, zadebiutował jeszcze w okresie studiów we Wrocławiu. Swoje teksty publikował w „Nowym Wyrazie” (1980, 1981), „Miesięczniku Literackim” (1981), w piśmie „Oj dobrze już”, w publikacji „Sztuka Najnowsza. Co słychać”, pod red. M. Sitkowskiej (Warszawa 1989), i „Young Poets of a New Poland”, (London 1993) oraz w piśmie artystycznym "Tytuł roboczy" (2004). Jego Zdania Napowietrzne zostały wydane przez Świat Literacki (2005). W 2004 rozpoczął multimedialny projekt Zdania napowietrzne, w ramach którego kolekcjonuje krótkie sentencje poetyckie, „absurdalne haiku” jak mówi i umieszcza je w kontekście zupełnie obcym poetyckim eksperymentom – na billboardach, pocztówkach, ołówkach, kubkach, zmienia je w neony, tabliczki informacyjne. Poprzez zawłaszczenie przestrzeni przeznaczonej dla innego rodzaju komunikatów, artysta wzmacnia siłę ich przekazu, wywołując swego rodzaju suspens. Laureat Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2010.


"Drugi z trzech portretów Joli, no wiesz"
150 × 200 cm, akryl na płótnie

_Ryszard Grzyb_portrety i parawany_




Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies