Galeria Extravagance

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

Jerzy Nowosielski malarstwo

Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki Galeria Extravagance zaprasza na wystawę prac jednego z najwybitniejszych artystów sztuki polskiej – JERZEGO NOWOSIELSKIEGO. 
Na wystawie pokazane zostaną obrazy artysty z lat 1957–1996.  

Wernisaż wystawy  : 11 stycznia 2013, godz. 18 00.
Wystawa trwa do 10 lutego 2013 roku.

Kurator wystawy Galerii Extravagance: Adriana Zimnowoda
Kurator wystawy Galerii Starmach: Andrzej Szczepaniak

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z Fundacji Nowosielskich.

24 stycznia 2013 roku (czwartek) o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Krystyną Czerni, historykiem i krytykiem sztuki, autorką publikacji dotyczących życia i twórczości jednego z najwybitniejszych artystów sztuki polskiej – Jerzego Nowosielskiego.


JERZY NOWOSIELSKI urodził się w roku 1923,  zmarł w 2011 roku w Krakowie. Był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Malarstwo, myśl teoretyczna, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania rodzimej sztuki, to tylko niektóre z dziedzin, w których Jerzy Nowosielski wykazywał niesłabnącą aktywność i odnosił bezsporne sukcesy. W czasie okupacji hitlerowskiej studiował w Kunstgewerbeschule, w latach 1945-1947 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1945-1949 był członkiem Grupy Młodych Plastyków, a od roku 1957 jednym z członków-założycieli Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Związany był z Krakowską ASP, gdzie pracował jako profesor od 1976 do 1993 roku.
W 1996 roku, wraz ze swą małżonką, powołał do życia Fundację, której celem jest wspieranie szczególnie utalentowanych artystów, m.in. poprzez ustanowienie dorocznej nagrody artystycznej. W 1998 roku Profesor Jerzy Nowosielski został odznaczony za swoje zasługi dla kultury narodowej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Jest jedynym po Janie Matejko artystą malarzem, który otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Artysta brał udział w ponad 100 wystawach indywidualnych oraz ponad 250 zbiorowych kraju i za granicą. Był także autorem wielu polichromii w obiektach sakralnych, m.in. monumentalnej polichromii we wnętrzach krakowskiej cerkwi prawosławnej. Jego dziełem jest także cerkiew w Białym Borze, woj. koszalińskie (ukończona w 1997 r.) − pierwsza w Europie prawosławna świątynia, w której architektura, malarstwo i wystrój zostały zaprojektowane i wykonane tak, by tworzyły jednorodną całość. Ponadto Jerzy Nowosielski, wśród specjalistów uchodzący za jednego z najlepszych znawców prawosławia, przez całe życie twórczo rozwijał myślowe dziedzictwo wschodniego chrześcijaństwa. Jego rozważania na ten temat zostały opublikowane w książkowej formie wywiadu-rzeki pt. "Mój Chrystus". Swą działalnością na tym polu Profesor Nowosielski w istotny sposób przyczynił się do ożywienia ekumenicznego dialogu między odmiennymi kulturami religijnymi i żyjącymi w nich społecznościami.
Profesor Nowosielski, będąc członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, brał również aktywny udział w pracach komisji kultury tej szacownej instytucji.
Prace Jerzego Nowosielskiego znajdują się we wszystkich ważniejszych kolekcjach muzealnych sztuki współczesnej w Polsce, a także w wielu zbiorach prywatnych,
m.in. w Japonii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych
i we Włoszech. 

Wspomnienie z Egiptu / Memory from Egypt
1991
olej na płótnie

Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies