Galeria Extravagance

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki

wystawa trwa
22.06.2012 _ 26.08.2012

Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

Czytanie&Oglądanie

JADWIGA  SAWICKA

urodziła się w 1959 roku. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom w pracowni Jerzego Nowosielskiego w 1984. Tworzy obrazy, fotografie, obiekty i instalacje tekstowe, również w przestrzeni publicznej.

CZYTANIE & OGLĄDANIE
Wystawa jest o doświadczeniu czytania i o jego materialności. Tak jak istnieje materia malarska, w dużej mierze niezależna od treści i formy obrazu, tak samo istnieje materialny, zmysłowy odbiór literatury.  Chodzi o styl, język, ale także o gęstość, zawiesistość prozy.Nie ma tutaj moich ulubionych książek, bo nie chodzi o luksus zagłębiania się w lekturze; bardziej o przymus czytania drukowanego, nawet bez przyjemności, a czasami nawet bez zrozumienia. Są to książki odziedziczone, tak jak dziedziczy się nieatrakcyjne meble, z całą ich emocjonalną otoczką i żenującą estetyką. Są też książki-nieporozumienia, błędy młodości, których wybór wynikał z eksperymentowania i braków w zaopatrzeniu. Malarskim ekwiwalentem doświadczania tego księgozbioru są obrazy ze słowami kojarzącymi się z treścią różnych lektur i materią malarską przesadnie, pracowicie nadbudowaną; także instalacje wykorzystujące książki jako obiekty, których treść jest w różny sposób kwestionowana.Tło dźwiękowe, przygotowane przez Andrzeja Juszczyka, jest także próbą oddania materii czytania; w tym wypadku jest to wysiłek związany z  przedzieraniem się przez nieprzyjazny tekst.

Jadwiga Sawicka


Koniec spokoju/ Fin de calme/Fin de silence, 2004,
plakaty na zewnątrz galerii Le Plateau. Wystawa „Distances?” w galerii Le Plateau w Paryżu.
Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies