Galeria Extravagance

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

OGRÓD O ROZWIDLAJĄCYCH SIĘ ŚCIEŻKACH

Tytuł opowiadania Jorge Luisa Borgesa posłużył jako motto interdyscyplinarnych, literacko-artystycznych, działań Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej zrealizwanych w 2019 roku w ramach projektu „Pola widzenia książki – w podróży”. Podróż zaczyna się w tekście. Gdzie nas powiedzie? Pre-tekstem działań jest wybrany fragment literacki zaczerpnięty z kanonu literatury polskiej i światowej. Cytat to zarzewie działań artystycznych: każdy z twórców, zaproszonych do udziału w projekcie, konfrontuje się z cytatem-wyzwaniem i odpowiada na niego swoim językiem wizualnym.

Podczas warsztatów  dla dzieci i młodzieży, artyści wraz z uczestnikami nanieśli tekst na duży format. Zrobili to odręcznie, wspólnie, tworząc wizualną interpretację fragmentu. Tworzywem jest tu baner, a więc nośnik niekojarzący się z przekazem artystycznym. I tak tekst wyrusza w dalszą drogę: pojawia się w przestrzeni publicznej, w instytucjach kultury, bibliotekach.

Staje się znakiem sztuki w mieście.

Ewa Kokot
Biblioteka Śląska


Kiedy Galeria Extravagance w SCS-ZS została zaproszona do projektu „Ogród o rozwidlających się ścieżkach”, dostrzegliśmy ogromny potencjał artystyczny i społeczny tego projektu. Dostępność sztuki współczesnej, zwłaszcza w tym szczególnym czasie jest ważnym problemem. Tymczasem sztuka otwiera odbiorcę na sprawy nieoczywiste, wykraczające poza codzienność i utarty tok myślenia. Dlatego postanowiliśmy włączyć się do projektu, prezentując na murach Zamku Sieleckiego prace wybitnych współczesnych artystów: Małgorzaty Jabłońskiej „W końcu wielkość zmieniła się w słońce…” oraz Marka Kusia „Ciała mają miejsce na granicy”. W porozumieniu z organizatorem projektu dodaliśmy własną pracę „Jaskółka uwięziona” (koncepcja Małgorzata Malinowska-Klimek, projekt i realizacja Ewa Kozera). Jest ona zakorzeniona w historii miejsca, w którym powstała, lecz w wymiarze społecznym odnosi się do rzeczywistości, która jest udziałem wielu przemysłowych regionów naszego kraju. Porusza problemy nadal nieobecne w oficjalnym dyskursie.

Małgorzata Malinowska-Klimek
kurator w SCS-ZS

Wystawa prac na murach Zamku Sieleckiego prezentowana będzie od 31 lipca.


Małgorzata Jabłońska
W końcu wielkość zmieniła się w słońce.
Człowiekowi gorące, gorące.
Laura (Riding) Jackson, W końcu (z tomu: Obroty cudów)

Małgorzata Jabłońska – artystka, projektantka. Adiunkt we wrocławskiej Katedrze Grafiki na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem z projektowania graficznego w Pracowni Nowych Mediów na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (filia w Katowicach). Ukończyła podyplomowe muzealnicze studia kuratorskie z zakresu sztuki współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obroniła doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest autorką figuratywnych, lapidarnych opowieści cyfrowych, w których dąży do syntezy, redukcji, znaku. Realizowała również prace z obszaru nowych mediów i instalacji (we współpracy z Piotrem Szewczykiem) oraz projekty użytkowe. Interesuje się neuronauką i jej związkami ze sztuką i projektowaniem. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza nim (Szwecja, Niemcy, Holandia, Austria, Czechy, Włochy, Grecja, Litwa, Rosja, Korea). Jej prace znajdują się w kolekcji Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Białymstoku oraz w kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Prowadzi warsztaty artystyczne i projektowe. Współpracuje z renomowanymi instytucjami kultury i placówkami edukacyjnymi. Członkini ZPAP, okręg gliwicko-zabrzański.


Marek Kuś
„Ciała mają miejsce na granicy.”
J.L. Nancy, Corpus

Marek Kuś – urodził się w 1962 roku w Rzeszowie. Studiował na Wydziale Wychowania Plastycznego Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w latach 1983–1990. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Eugeniusza Delekty i prof. Norberta Witka w 1990 roku. Współzałożyciel Galerii Kronika w Bytomiu. Od 1994 roku do dziś odpowiada za program artystyczny Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (najpierw jako kierownik Działu Realizacji Wystaw, a od 2006 roku dyrektor Galerii). Kurator, organizator wystaw, międzynarodowych spotkań i konferencji programowych, promotor sztuki, artysta. W 2016 roku obchodził trzydziestolecie działalności twórczej. Swoje prace prezentował w ramach wystaw indywidualnych oraz licznych wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. W 2016 roku otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od 2017 roku jest członkiem Rady Programowej Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.


Małgorzata Malinowska-Klimek (koncepcja), Ewa Kozera (projekt i realizacja)
„Jaskółka uwięziona”
autor tekstu Kazimierz Szemioth, wykonanie oryginalne piosenki Stan Borys


Małgorzata Malinowska-Klimek – urodziła się w 1975 roku. Kurator, krytyk, pedagog. Z wykształcenia historyk sztuki i muzealnik. Pracuje w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Należy do Stowarzyszenia Miłośników Fotografii.

Ewa Kozera – urodziła się w 1993 roku w Katowicach. Absolwentka Katowickiej ASP na kierunku malarstwo, uzyskała dyplom z wyróżnieniem w 2017 roku w pracowni Jacka Rykały. Bada obszar sztuk wizualnych, najczęściej malarstwa, rysunku i wideo, tworząc instalacje. Miała 14 wystaw indywidualnych oraz brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. W 2015 roku została zakwalifikowana do finału Biennale Malarstwa ,,Bielska Jesień’’. W 2017 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie młodego malarstwa ,,Promocje’’ w Legnicy. Zdobywczyni Grand Prix na Triennale Martwej Natury w Sieradzu w 2018 roku oraz I Nagrody na Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu w 2019.








Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies