Dzisiaj jest Poniedziałek, 17 lutego 2020

Galeria Extravagance

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.- pt. od 8:00 do 19:00
sob.- nd. od 15.00 do 19.00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

WYKŁAD POD GWIAZDAMI Z MUZYKĄ NA ŻYWO NA DZIEDZIŃCU ZAMKU SIELECKIEGO

28.08.2014 (piątek), godz. 20.30

Wykład pod Gwiazdami z muzyką na żywo na dziedzińcu Zamku Sieleckiego
pt.  POEZJA BOLESŁAWA LEŚMIANA – W POSZUKIWANIU PIĘKNIEJSZEGO ŚWIATA.


Prowadzenie: Małgorzata Malinowska-Klimek, historyk sztuki

Wykład wzbogaci muzyka na żywo w wykonaniu Anny Kuczok na wiolonczeli.

Wstęp wolny!

Bolesław Leśmian jest poetą zachwycającym subtelnością obrazów, przenikliwością spojrzenia, a także barwnością języka. Mimo upływu lat, grono miłośników jego poezji nie zmniejsza się.

Leśmian pochodził z rodziny inteligenckiej. Młodość poety przypadła na okres przełomu wieków XIX i XX: francuska La Belle Époque łączyła się z nadziejami i lękami Młodej Polski. Krwawa I wojna światowa przyniosła jednak Polsce niepodległość. Wielkie nadzieje, dotyczące życia we własnym państwie szybko połączyły się z rozczarowaniem, bujność życia artystycznego kontrastowała z wielką biedą, w której żyła znaczna część społeczeństwa, także wielu artystów. Życie towarzyskie nabierało rozmachu, egzystując jednakże w oparach wszechobecnej dulszczyzny. W sztuce nurty klasyków ścierały się z awangardą tworząc fascynującą panoramę zjawisk, równocześnie skazując na wyrzucenie poza margines jednostki najbardziej oryginalne, nie związane z artystycznymi koteriami. Na tym tle życie Bolesława Leśmiana, poety inteligentnego i wrażliwego, jawi się jako stały trud poszukiwania świata lepszego, piękniejszego, gdzie sprawy naprawdę istotne będą miały okazję zaistnieć w pełni, a człowiek będzie mógł żyć w zgodzie z samym sobą.

Na wykładzie będą czytane wiersze poety, dowiemy się nieco o jego życiu, a z racji osobistych związków Leśmiana ze światem malarstwa, pokażemy przykłady obrazów, grafik i obiektów sztuki użytkowej, które kształtowały wyobraźnię jego środowiska. Wykład wzbogaci muzyka, wykonywana na żywo przez Annę Kuczok na wiolonczeli.

Impreza odbędzie się pod gwiazdami – na dziedzińcu Zamku Sieleckiego. W ciepły letni wieczór będziemy słuchać poezji, muzyki i oglądać obrazy – czyż może być lepszy sposób pożegnania lata?

 


Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies