Galeria Extravagance

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

WARSZTATY GRAFIKI

W dniach 16 - 19 października 2014 r.
w godz. 16.00-20.00 zapraszamy na warsztaty grafiki przeznaczone dla młodzieży i dorosłych.
Zaprezentujemy trzy techniki grafiki warsztatowej:
16 i 17 X - I blok dwudniowy:  
        - AKWAFORTA I SUCHA IGŁA
18 i 19 X - II blok dwudniowy:   
         - LINORYT   (
GRAFIKA NA TKANINIE oraz karta okolicznościowa).

Koszt warsztatów: 20 zł / 1 blok dwudniowy.  
       Szczegółowe informacje i zapisy:  
EWA WARCHULIŃSKA-DĄBEK (koordynatorka)  
tel.: (32) 296 30 27. Ilość miejsc ograniczona.    
Zapewniamy wszystkie materiały,
każdy uczestnik  otrzyma swoje finalne odbitki
oraz bawełnianą torbę z nadrukiem własnego projektu.     
Prowadzenie:  ŁUKASZ KAWKA – artysta plastyk,    
nauczyciel grafiki w Zespole Szkół Plastycznych      
im. T.Kantora w Dąbrowie Górniczej.


AKWAFORTA, kwasoryt – technika graficzna wklęsłodruku. Na płycie miedzianej lub cynkowej pokrytej kwasoodpornym werniksem wykonuje się rysunek stalową igłą odsłaniając powierzchnię metalu, a następnie zanurza się płytę w roztworze kwasu. Po wytrawieniu powstają w niej rysy i zagłębienia a proces ten powtarza się kilkakrotnie w celu pogłębienia kresek w ciemniejszych partiach rysunku, od głębokości rysy zależna jest grubość kreski na rycinie. Po ostatnim trawieniu i usunięciu werniksu w płytę wciera się farbę i pod naciskiem prasy przenosi rysunek na papier. Odbitka akwafortowa może przypominać rysunek piórkiem, bazuje głównie na linii. Technikę tą można stosować samodzielnie lub też w kombinacji z innymi technikami.

SUCHA IGŁA, suchoryt – to technika wklęsłodruku, gdzie odbijają się miejsca wyryte, w które wcierana jest farba. Na wypolerowanej płycie metalowej (miedzianej, cynkowej) lub plexi rytuje się stalową igłą, która nie wycina metalu ale rozpycha go na boki tworząc rowek oraz wystający wiórek metalowy, co daje efekt rozmiękczonej kreski i aksamitnego rysunku. Sucha igła daje możliwość uzyskania kreski od bardzo delikatnej, cieniutkiej po grubą, wyrazistą. Zagęszczając rysunek osiąga się efekt pełnej czerni a w celu zróżnicowania rysunku ścina się wiórek. W technice tej można wykonać niewielką ilość odbitek ponieważ w procesie druku wiórki zgniatają się, zatracając charakterystyczną kreskę. Sucha igła jest techniką często uzupełniającą inne techniki graficzne jak akwaforta, akwatinta czy miękki werniks. 

LINORYT – technika druku wypukłego zbliżona do drzeworytu wzdłużnego jednak zamiast w drewnie żłobi się w linoleum. Na powierzchnię matrycy nanosi się rysunek, a później wycina się niektóre jego partie za pomocą różnego rodzaju noży i dłutek. Aby uzyskać czarny rysunek na białym tle, trzeba pogłębić całe tło pozostawiając wypukłe linie rysunku. Dla uzyskania odwrotnego efektu - białego rysunku na czarnym tle - wystarczy pogłębić linie rysunku i pozostawić wypukłe tło. Wypukłe części płytki pokrywa się farbą drukarską i odbija na prasie. W Linorycie można uzyskać różnorodne efekty graficzne od kontrastowych powierzchni czarno-białych do drobnych detali linearnych.




Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies