Regionalizm

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

W CYGAROWYM STYLU. STANISŁAW DANKOWSKI – ARCHITEKT MIASTA SOSNOWCA 1917-1939

W cygarowym stylu.
Stanisław Dankowski – architekt miasta Sosnowca
1917-1939

 
Wystawa przedłużona do 12 maja 2024 r.
Kurator wystawy – Anna Urgacz-Szczęsna

7 kwietnia o godzinie 16.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie (wstęp bezpłatny). 
 
Większość budynków, które Stanisław Dankowski zaprojektował, dalej pełni swoją funkcję i stanowi żywą tkankę miasta. Projektowanie było dla niego służbą miastu, które choć się tutaj nie urodził, stało się dla niego bardzo ważne. Jako  architekt miejski przez cały okres międzywojenny czuwał nad tym jak Sosnowiec zmienia się i jak staje się miastem nowoczesnym.
Działalność Dankowskiego przypada na rozkwit stylu swojskiego i dworkowego nawiązującego do architektury staropolskiej. Kolumny, tak charakterystyczne dla klasycznych dworków polskich, stały się znakiem rozpoznawczym sosnowieckiego architekta. W Sosnowcu przyjęło się nazywać kolumny te cygarami, a styl Dankowskiego – cygarowym.
Na wystawie prezentowane są wybrane realizacje architekta - kopie planów architektonicznych, zdjęcia archiwalne oraz współczesne.
Stanisław Dankowski (1885 –1939) inżynier budownictwa, absolwent architektury na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Lwowskiej. Od 1914 r. mieszkał w Sosnowcu. W latach 1917-1939 pełnił funkcję naczelnika Wydziału Budowlanego miasta Sosnowca.
 

 Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies