Regionalizm

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

JESTEM ŻYDEM. 80. ROCZNICA LIKWIDACJI SOSNOWIECKIEGO GETTA

Jestem Żydem
80. rocznica likwidacji sosnowieckiego getta. 
kuratorka wystawy: Monika Kempara 
Wystawa trwa do 20 sierpnia 2023 r.

Zagłada społeczności żydowskiej nastąpiła w okresie II wojny światowej. 4 września 1939 roku Niemcy wkroczyli do Sosnowca i rozpoczęli planowe wykluczanie Żydów z życia społecznego i gospodarczego. Ludność żydowska została napiętnowana, zastraszona, pozbawiona własności, a następnie całkowicie odizolowana i zgładzona.
 
Wystawa pt. „Jestem Żydem” to opowieść o tragicznej historii Żydów w Sosnowcu w latach 1939-1943. Zaprezentowane zdjęcia przeniosą nas do tych trudnych momentów, a głos ludzi, którzy złożyli świadectwo ukaże gehennę i trwogę tamtego czasu. Ekspozycja zaprezentuje najważniejsze fakty historyczne, które pozwolą poznać historię społeczności, która przed wybuchem wojny była bardzo ważnym ogniwem sosnowieckiego społeczeństwa. Pokaże zdjęcia z kolekcji prywatnych, które wcześniej nie były prezentowane. I tak, Pani Felicja Weiss urodzona w Sosnowcu w 1935 r.  podzieliła się z nami swoją historią, rodzina Fredki Mazi udostępniła rodzinne fotografie, a dzięki współpracy ze Światowym Związkiem Żydów Zagłębia przytoczymy fragmenty z dzienników Fredki Mazi. Oczywiście to tylko niewielki ułamek naszej wystawy. Materiały pochodzące z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie to bogactwo zdjęć i informacji, które jak dotąd nie były prezentowane na wystawach o historii Żydów z Sosnowca.

Wydarzenia towarzyszące:
4 czerwca 2023 r. 16.00 oprowadzanie kuratorskie
20 czerwca 2023 r. wykład pt. pamiętniki i relacje świadków jako źródło wiedzy o żydowskim życiu w Sosnowcu w czasie okupacji hitlerowskiej. –  Monika Kempara
20 sierpnia 2023 r. oprowadzanie kuratorskie Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies