Regionalizm

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

CZAS KOBIET. Kobiety, które zmieniały oblicze świata. cz.1 – Pionierki

„Czas kobiet” zbliża się dosłownie i metaforycznie. Już ponad sto lat marzec nie kojarzy się tylko z wyczekiwaniem na nadejście wiosny, ale również z pamięcią o wszystkich kobietach, które tak jak ta piękna pora roku tworzą, kreują, zmieniają i nadają piękno. W Zamku Sieleckim w tym roku wydłużymy świętowanie. By ukazać jak wyjątkowy dla świata jest kobiecy pierwiastek, przygotowaliśmy cykl marcowych wydarzeń. Wystawa, koncerty i wykłady zabiorą wszystkich w podróż po historiach wyjątkowych kobiet.
 
WYSTAWA PLENEROWA

Kobiety, które zmieniały oblicze świata. cz.1 –  Pionierki
8.03-26.05.2019
Historia to kronika ludzkiej działalności, a więc ślad  obecności mężczyzn i kobiet we wszelkich przejawach ich życia. Najbardziej spektakularne osiągnięcia ludzkości zwykło się przypisywać twórczej roli mężczyzn. Jakkolwiek to bardzo krzywdząca puenta, wiele czynników kulturowo-politycznych wpłynęło na jej powszechną akceptację. Warto pamiętać, że tak zinterpretowana historia świata, to tylko jedna z możliwych jej odsłon. Mamy nadzieje, że zmianie perspektywy postrzegania przysłuży się wystawa: „Kobiety, które zmieniały oblicze świata – Pionierki”.
Prezentujemy Państwu sylwetki trzydziestu kobiet, które dzięki determinacji i sile swojego talentu miały istotny wpływ na bieg historii.
Kuratorka: Monika Kempara
Autorką  projektu graficznego jest Marta Gawin
 
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE:

KONCERTY
9 marca  godz. 17.00
Mirka Szawińska Band wykonuje utwory autorskie z gatunku poezji śpiewanej przy akompaniamencie pianina i wiolonczeli.
Bilet: 20 zł
 
7 kwietnia godz. 17.00
Grupa Czerwie gra muzykę do filmu pt.: "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" (1918) reż. E.Illes.
Grupa Czerwie - Niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Komponuje muzykę do najważniejszych niemych filmów - ikon popkultury XX wieku.
Bilety: 20 zł
Sprzedaż biletów od 18 marca w SCS Zamek Sielecki i Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu.
 
WYKŁADY
13 marca godz. 17.00
Przemiany społeczno-polityczne, które umożliwiły kobietom walkę o ich prawa - Monika Kempara, historyk, kuratorka wystawy
 
27 marca  godz. 17.00
Filozofia piękna wg Heleny Rubinstein - historia rosnącej świadomości własnego ciała i jego piękna - Monika Pawlas-Polańska, historyk filozofii.
 
21 maja godz.17.00
Efekt Matyldy – pomijanie roli kobiet w pracy badawczo-naukowej - Monika Kempara, historyk, kuratorka wystawy
Wstęp wolny
 


Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies