Regionalizm

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

ZAMEK SIELECKI - SZEŚĆ WIEKÓW HISTORII

13. 04. - 04. 08. 2013 r.
Wernisaż 12 .04. 2013 r., godz. 18.00



Historia zamku sieleckiego sięga czasów średniowiecza. Dokument z 21 czerwca 1430 r. wymienia znajdującą się w Sielcu fortalicję. Jej fundację możemy przypisać Bodzancie, będącym w tym czasie właścicielem Sielca. Dziś nie wiemy jak wyglądała wspomniana fortalicja i gdzie była posadowiona. Możemy ją interpretować, jako dom rycerza wraz z odpowiednim zapleczem gospodarczym, o trudnych dziś do określenia elementach obronnych. XV-wieczne dokumenty wymieniają znajdujące się w Sielcu propugnaculum, fortalicium a nawet „ffortalicium alias Thwyerdz”.
Ciekawymi dokumentami pozwalającymi poznać dzieje zamku są zachowane inwentarze z 1665 i 1719 r. Opisują one nie tylko ówczesny zamek ale i cały majątek.
W 1824 r. zamek uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku pożaru, który rozprzestrzenił się w skrzydle południowym. Ówczesny właściciel, książę Ludwik Anhalt Coeten von Pless, dokonał jego odbudowy. Jaki był zakres tych prac dzisiaj nie wiemy.
W 1856 r. dobra sieleckie nabył hr. Andrzej Renard, który przeznaczył je dla syna Jana. W poł. XIX w. na zlecenie Renarda dokonano przebudowy zamku. Zburzono wtedy skrzydło wschodnie z bramą wjazdową, wybudowano nowe wieże flankujące zamkowe skrzydła, tym samym upodobniono zamek do pałacu. Zasypano fosy i przekształcono istniejący ogród w park w stylu angielskim. Była to największa przebudowa zamku.
Remonty zamku przeprowadzone w 2 poł. XX w. pozwoliły m.in. na odkrycie szczątkowo zachowanych polichromii. Najwięcej o architekturze zamku powiedziały badania archeologiczne i architektoniczne, które rozpoczęły się w 1996 r. Skuto wtedy zewnętrzne tynki, które ukazały zamurowane arkady. Co ciekawe o istnieniu wspomnianych arkad nie wspominają inwentarze.
Zamek Sielecki jest zamkiem nizinnym, regularnym, posiadającym w narożach i w ciągu bocznych skrzydeł wieże. Jego obronność podkreślały: usytuowanie w pobliżu rzeki na podmokłym terenie oraz otaczająca go w przeszłości fosa. Dodatkowym elementem nowożytnego systemu obrony były, znajdujące się do dziś w zamkowych murach, strzelnice kluczowe. W przeszłości zamek był obiektem czteroskrzydłowym z wewnętrznym dziedzińcem, do którego wjazd prowadził przez most zwodzony i bramę znajdującą się w skrzydle wschodnim. 

     


Wystawie towarzyszy wykład:
23. 04. 2013 r., godz. 17.00 - „Zamek Sielecki – sześć wieków historii w 60 minut.”






Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies