Regionalizm

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

Sosnowieckie Sacrum - Judaizm

18. 09 - 18. 11. 2012

Wystawa pt. Sosnowieckie Sacrum -  Judaizm

Na wystawie pt. Sosnowieckie Sacrum -  Judaizm zostanie zaprezentowana kultura i historia ludności wyznania mojżeszowego, która na trwałe wpisała się w historię Sosnowca, gdyż przyczynili się oni do jego rozwoju.

Na wystawie  zostaną przywołane czasy, kiedy w Sosnowcu istniały Synagogi, domy modlitw, szkoły żydowskie oraz różnego rodzaju organizacje żydowskie.  W chwili obecnej nie mamy wiele śladów po bytności Żydów na tych terenach, dlatego przedstawimy wiedzę historyczną odwołującą się do czasu XIX i XX wieku. Materiały zaprezentujemy na planszach w postaci opisowej oraz fotograficznej. Zobaczą Państwo Judaiki pochodzące ze zbiorów muzealnych, które przybliżą nam tematykę obrzędów i świąt żydowskich. Przedstawimy fotografie ukazujące bogactwo form nagrobnych  na sosnowieckich kirkutach. Przywołamy wiedzę o osobach, które tworzyły to miasto. Zobaczą Państwo między innymi plany jednej z sosnowieckich synagog, ciekawy materiał fotograficzny oraz wiele innych dokumentów dotyczących życia ludności wyznania mojżeszowego.

Serdecznie zapraszamy.
Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies