Regionalizm

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

„Polskie baśnie i legendy”

27.04 – 9.09.2012
Wystawa dla dzieci pt. „Polskie baśnie i legendy”

POLSKIE BAŚNIE I LEGENDY to wystawa skierowana do młodych odbiorców, mam jednak nadzieję, że zainteresuje nie tylko ich. Wystawa wprowadza nas w baśniowy świat oryginalną i fantastyczną aranżacją, której próżno szukać w innych muzeach.

Polskie legendy starają się wprowadzić ład do świata naszych przodków, tłumaczą dziwne zjawiska przyrodnicze. Przez to wyjaśnienie starają się oswoić świat najbliższy i pozwalają uspokoić siebie. Często, więc w tym wyjaśnianiu pojawiają się siły nieczyste pod postacią diabłów. Mimo, że biesów się lękano to jednak wierzono w ograniczoną moc ich rozumu mniemając, iż są trochę „głupiutkie” i przy odrobinie sprytu można je przechytrzyć. Oprócz zjawisk przyrodniczych tłumaczą zdarzenia dawno zapomniane lub nieznane a odpowiadające na ważne pytania kim jesteśmy i skąd idziemy. Dzięki odpowiedziom na te proste i oczywiste pytania pozwalają dostrzec swoją wyjątkowość i wartość na tle innych.

Poczesne miejsce w panteonie legendarnych postaci zajmuje Pan Twardowski, który zapisał się w historii wielu regionów naszego kraju. Wiele opowieści związanych jest z chęcią poprawy swojego losu nawet kosztem wyrzeczenia się swoich najbliższych, co jednak doprowadza do słusznego wniosku, że na nic pieniądze i bogactwo skoro nie można się nim podzielić z innymi, a zwłaszcza z najbliższymi. Stąd też na wystawie oprócz treści poznawczych młody odbiorca będzie musiał poznać treści moralizatorskie, które powinny ukierunkować jego postępowanie.

Na wystawie nie zabraknie, więc Pana Twardowskiego, Smoka Wawelskiego, Złotej Kaczki i innych legendarnych oraz historycznych postaci. Wszystkie zaprezentowane opowieści zostały ukazane w bardzo plastycznej formie, co zapewne zadowoli wszystkie dzieci. Treść legendy dzieciom będą mogli poczytać opiekunowie, a w domu będzie można ją pokolorować wracając wspomnieniami do czasu zwiedzania wystawy.

Wystawę zapowiedział spektakl pt. „Smok Wawelski” w wykonaniu krakowskiego Teatru Art-Re, na którym dzieci z wypiekami na twarzy poznały historię dzielnego szewczyka, Kraka i smoka z wawelskiego wzgórza. Przedstawienie to było jednym z, czterech jakie towarzyszą wystawie. Wkrótce Teatr Art-Re zagra następujące spektakle: Lech, Czech i Rus; Bazyliszek i Pan Twardowski.

Rafał Bryła

 

24.06.2012, godz. 16.00
Spektakl dla dzieci pt. „Lech, Czech i Rus” w wykonaniu krakowskiego teatru Art-Re. Przedstawienie zapowiadające wystawę dla dzieci pt. „Polskie baśnie i legendy”

Bilety: 5 zł w sprzedaży od 27.02.2012 r. w SCS-ZS i CIM


Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies