Wydarzenia / Edukacja

logotyp
Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki
pon.-pt. od 8:00 do 19:00
sob. – nd. Od 15:00 do 19:00
Sosnowiec 41-211
ul. Zamkowa 2

IMMORTAL KOMBAT W ZAMKU SIELECKIM

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego IMMORTAL KOMBAT oraz rozmowę z autorami: Julią Karasiewicz i Tomaszem Kazaneckim.
Rozworę poprowadzi kuratorka sztuki Adriana Zimnowoda.

Piątek 1 października godz. 18.00
Wstęp wolny.

 
Fani gier komputerowych z początku lat dziewięćdziesiątych zapewne pamiętają kultową bijatykę o zbliżonej nazwie. Tym razem chodzi o coś zupełnie innego. Film Immortal Kombat opowiada o najważniejszym problemie dotykającym wszystkich ludzi: sprawie życia i śmierci. O tym, czy da się uniknąć odejścia, o naszych szansach na życie wieczne, a nawet na nieśmiertelność. W filmowych kadrach przewijają się osoby znane z różnych sfer - filozofowie, teolodzy, księża, lekarze, językoznawcy, innowatorzy i muzycy. O swych doświadczeniach opowiada pacjent, który przeżył śmierć kliniczną, swe relacje przedstawiają himalaiści, którzy wielokrotnie przebywali w "strefie śmierci". W filmie zostały zakodowane różne spojrzenia na problem – katolickie i ateistyczne, technokratyczne i humanistyczne, duchowe i futurologiczne. Dokument stawia trudne pytania, podsuwa alternatywne odpowiedzi. Na końcu jednak skłania do osobistej refleksji, z którą każdy musi zmierzyć się sam.
 
Julia Karasiewicz (ur. 1992)
Absolwentka wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zawodowo zajmuje się fotografią, filmem, animacją i dziennikarstwem. Pracując początkowo jako montażystka wideo, specjalizująca się w krótkich formach, w ostatnich latach zaczęła angażować się w filmy dokumentalne. W obszarze jej głównych zainteresowań artystycznych leży człowiek w relacji zarówno do kultury, jak i natury. Obecnie coraz bardziej pochłaniają ją kwestie ekologiczne. Pierwszy film dokumentalny w jej reżyserii – Immortal Kombat – miał premierę w czerwcu 2021 roku.
Tomasz Kazanecki (ur. 1989)
Absolwent Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zawodowo zajmuje się głównie pozycjonowaniem i optymalizacją treści w internecie oraz dziennikarstwem. Po latach pracy z tekstem pisanym odkrył w sobie pasję do kolejnej formy prezentacji rzeczywistości, jaką jest wideo. Prywatnie reprezentant myśli, o której śpiewał Bob Marley - "positive things happen to positive thinkers".


Zapraszamy!
 Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
hermesbirkinae parsmovies