
ZAMEK SIELECKI NA PSZCZELEJ ŚCIEŻCE
Sosnowiec jest jednym z czterech europejskich miast, które przystąpiły do międzynarodowego projektu BeePathNet. Wśród wielu działań zmierzających do ochrony pszczół i popularyzacji pszczelarstwa w mieście było utworzenie Pszczelej Ścieżki.Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki w ramach sosnowieckiej grupy ULG (Urban Local Group) na rzecz tworzenia Pszczelej Ścieżki przygotowało: plenerową wystawę „Spotkanie z Api”, książkę dla dzieci, oraz edukacyjne domki dla owadów.
Plenerowa wystawa „Spotkanie z Api”.
Wystawa składa się 12 edukacyjnych plansz, na których zaprezentowaliśmy fascynujący świat pszczelarstwa. W atrakcyjnej graficznej oprawie opisany został m.in. cykl życia pszczół, proces powstawania miodu, a także najciekawsze aspekty pracy pszczelarzy. Wystawę można oglądać w otoczeniu Zamku Sieleckiego, plansze zlokalizowane są na ogrodzeniu od strony ulicy Zamkowej.
Książka dla dzieci.
Publikacja ta jest rozszerzeniem plenerowej wystawy "Spotkanie z Api". Jest to bogato ilustrowany, wielkoformatowy, edukacyjny album opowiadający o życiu pszczół i pszczelarstwie.
Domki dla owadów.
W otoczeniu Zamku Sieleckiego powstały cztery domki dla owadów o zróżnicowanej formie. Przy ich budowie zostały wykorzystane nie tylko naturalne elementy, jak zebrane drewno i słoma, ale również pozyskanie z recyklingu materiały.
Domek dla owadów, przez niektórych nazywany również owadzim hotelem lub schroniskiem, jest niewielką konstrukcją wykonaną najczęściej z drewna. Do samodzielnej budowy hotelu dla owadów nie potrzebujemy wielu materiałów! Najprostszy sposób to przygotowanie pęku suchych, pustych w środku łodyg. Do stworzenia większej budowli można wykorzystać pnie całego drewna, palety, deski lub cegły. W zależności od materiałów, których użyjemy do budowy domków, mogą w nich zamieszkać różni goście. Budowana konstrukcja powinna być jak najbardziej zróżnicowana, stworzymy w ten sposób najkorzystniejsze warunki do życia wielu różnym rodzajom owadów.
Projekt graficzny wystawy, opracowanie publikacji, domki dla owadów: Ewa Kozera
Współpraca: Jolanta Skorus, Małgorzata Malinowska-Klimek, Paweł Pytel, Tadeusz Buła, Kazimierz Sitko, Krzysztof Kozera, Mateusz Płatek.

