WRZESIEŃ 2024
pt. Ecce Homo
Kuratorki: Ewa Łyczywek-Pałka, Małgorzata Malinowska-Klimek
Wernisaż odbył się 24 maja 2024 o godz. 18.00.
Krystyna Łyczywek z domu Wiza urodziła się w 1920 roku w Poznaniu, zmarła 2021 w Szczecinie. Była polską dziennikarką, fotografką, romanistką, tłumaczką literatury francuskiej, członkinią honorową ZPAF, Fotoklubu RP, Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego (STF), Fotoklubu Katalonii, Polish American Photographic Club w Nowym Jorku i in. Niewątpliwie była bardzo zasłużoną nestorką polskiej fotografii, niech to jednak nie przysłania nam zasadniczego waloru jej twórczości: jej wymowy artystycznej.
Tymczasem Łyczywek przejawiała niezwykłą wrażliwość zarówno na temat, którym tak często stawał się dla niej człowiek w najróżniejszych sytuacjach i kondycjach ludzkiej egzystencji, lecz także wrażliwość na plastykę kadru, kompozycję, uchwycone światło. Fotografie Łyczywek, jeśli spojrzymy na nie poza kontekstem socjologicznym, ukazują nam swoje piękno zamknięte w przemyślanej czarnobiałej formie. Dlatego też wystawa jej fotografii w Galerii Extravagance w SCS-ZS nie jest wystawą historyczną, lecz artystyczną. Jej celem jest przybliżenie odbiorcom twórczości Łyczywek jako fotografii współczesnej: świadomej, afirmatywnej wobec człowieka, dostosowującej narzędzia ekspresji do zamierzonego efektu, nastawionej na dialog z odbiorcą.
Małgorzata Malinowska-Klimek, kuratorka
Fotografować trzeba sercem, podchodzić z sympatią do ludzi, tak, żeby czuli, że się fotografowi podobają. Czy jestem bardziej dokumentalistką, czy artystką? Trudno to rozdzielić, nikt takiego pytania nie zadaje np. uznanym reporterom. Jestem dokumentalistką i fotografką. Wszystko zależy od estetyki obrazu i tego decydującego momentu, o którym mówił Cartier-Bresson.
Krystyna Łyczywek (fragment wywiadu)
Wydarzenia towarzyszące:
10 września 2024 r. (wtorek) godz. 17.00
Wykład pt. „Krystyna Łyczywek i jej pokolenie polskich fotografików” – Zbigniew Podsiadło, artysta fotografik
Wystawa w Galerii Extravagance w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki potrwa do 15 września 2024.
Zmiany społeczno-gospodarcze na przełomie wieków”
Kuratorka Monika Kempara
Otwarcie wystawy odbyło się 21 czerwca o godz. 17.00
Wystawa potrwa do 15 września 2024
Przeobrażenia strukturalne gospodarki Sosnowca, które miały miejsce na początku lat 90. XX wieku zmieniły obraz miasta i życie jego mieszkańców. Proces transformacji przemysłu ciężkiego, prywatyzacja przedsiębiorstw, przejście do gospodarki o charakterze handlowo-usługowym to wyzwania, którym należało wyjść naprzeciw i wyprowadzić społeczeństwo z kryzysu i zapaści ekonomicznej. Powołano instytucje i organizacje, które przeciwdziałały zaistniałej sytuacji.
Składamy serdeczne podziękowania za poświęcony czas i wsparcie w przygotowaniu wystawy: Monice Ludkiewicz z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Magdalenie Juraszczyk z Agencji Rozwoju Lokalnego S. A., Włodzimierzowi Mosórowi dyrektorowi Biura – Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej, Zbigniewowi Jaskierni, Krystynie Kozak, Lechowi Zemankowi, Stefanowi Bieleckiemu, Tomaszowi Donieckiemu.
16 września 2024, godzina 17.oo
Spotkanie towarzyszące wystawie (Po)przemysłowy Sosnowiec. Zmiany społeczno-gospodarcze na przełomie wieków z udziałem Michała Czarskiego i Kazimierza Górskiego.
Michał Czarski
Prezydent Sosnowca w latach 1994-2002
Kazimierz Górski
Prezydent Sosnowca w latach 2002-2014
Przełom lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych to okres, w którym władze miasta musiały zmierzyć się z koniecznością przeprowadzenia zmian strukturalnych w reakcji na wyzwania takie jak likwidacja zakładów pracy i wzrastające bezrobocie. Wymagało to długoterminowego planowania i wdrożenia strategii, które nie tylko zareagują na bieżący kryzys, ale również zabezpieczą miasto przed przyszłymi problemami.
Z perspektywy władz miejskich, takie zmiany stanowią skomplikowany proces, który wymaga podjęcia trudnych i często niepopularnych decyzji.
O kulisach podejmowanych działań i o tym, czy udało się osiągnąć oczekiwane rezultaty porozmawiamy z ówczesnymi prezydentami Sosnowca – Michałem Czarskim i Kazimierzem Górskim.
Kuratorka wystawy Monika Kempara
Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w SCS-ZS i w CIM od 6 września 2024.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
ODKRYCIA ARCHEOLOGICZNE W ZAMKU SIELECKIM
Zapraszamy na wystawę prezentującą wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie Zamku Sieleckiego. Prócz plansz przedstawiających odkrywki archeologiczne, udostępniony jest również krótki film przygotowany specjalnie na tę ekspozycję. Dzięki zastosowaniu przeszklonej podłogi w sali wystawowej, zwiedzający mogą zobaczyć odkopane pozostałości dawnej baszty, a także zachowany fragment kamiennej ubikacji.
Grupa Sielecka
Pracownia malarstwa dla dorosłych.
4, 11, 25 września (terminy spotkań)
Prowadzenie: Monika Pawlas-Polańska.
Lekecje rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży.
Warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 10-18 lat.
Poniedziałki godz. od 16.00 do 17.30
Prowadzenie: Ada Pionka.
Informacja o warsztatach i zapisy
pod nr tel. 32 266 38 42
17 września 2024, godz. 17.00
Prelekcja Jacka Jakubka „Modernizm w Sosnowcu okiem konserwatora zabytków”.
Spotkanie towarzyszy wystawie plenerowej „90 lat ratusza” prezentowanej na Al. Zwycięstwa w Sosnowcu.
Wstęp wolny.
Plenerowa wystawa „90 lat ratusza”
We wrześniu mija 90 lat, odkąd do nowego ratusza wprowadziły się władze miasta. Wystawa przedstawia historię budynku, który powstał z myślą o potrzebach dynamicznie rozwijającego się Sosnowca w latach 30. XX wieku. Prezentowane są na niej archiwalne fotografie oraz plany autorstwa miejskiego architekta Stanisława Dankowskiego.
Wystawa przygotowana przez Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki będzie dostępna od 3 września do końca października na Al. Zwycięstwa w Sosnowcu.
Opracowanie Anna Urgacz-Szczęsna i Paweł Pytel